Keď som sa zamyslel nad tým, ktoré knihy, z tých, ktoré som čítal v uplynulých týždňoch, mesiacoch, rokoch stoja u mňa za spomenutie, tak by to boli asi tieto:
Tim Ferrriss: Štvorhodinový pracovný týždeň
Nie náhodou som si dal túto knihu na prvé miesto v rebríčku, pretože ma ovplyvnila najviac. Netušil som kto je Tim Ferriss keď som si v roku 2012 rozbaľoval svoj vianočný darček. Moja žena však vedela aká téma ma v tom čase zaujíma, keďže som sa čím ďalej tým viac pohrával s myšlienkou odísť zo zamestnania a skúsiť vlastné podnikanie. Najprv som si vôbec nebol istý, či ma bude kniha baviť, veď názov sa mi zdal byť príliš marketingový. Akonáhle som sa však začítal, získala si ma od prvej chvíle. Jednoducho som príbehu tohoto amerického chlapíka uveril. Aj keď som síce v tom čase nevedel o online podnikaní vôbec nič, veľká väčšina vecí, o ktorých písal, mi dávali zmysel. Hlavné bolo pre mňa to, že priblížil na konkrétnych príkladoch aké obrovské možnosti k podnikaniu tu dnes máme a sú dostupné každému. Úplne ma to naštartovalo a povzbudilo, vedel som, že je iba otázkou času, kedy sa odhodlám vyskúšať ísť svojou vlastnou cestou.
Kniha ma tak bavila, že som ju čítaval aj pri kočíkovaní svojej dcéry, a to dokonca aj vtedy keď vonku jemne mrholilo :-).
Stanislava Mrázková: Podnikání z pláže
Knihu Podnikání z pláže som si obstaral na konci roka 2014, keďže som ju mohol mať vtedy iba za poštovné. Vedel som, že existuje podnikateľka na internete Stanislava Mrázková, ktorá napísala ebook, ale veľa podrobných informácií o nej som nemal. Priznám sa, že som sa najprv díval na túto knižku s rezervou, pretože som už evidoval, že viacerí online podnikatelia zo Slovenska a z Čiech radi kopírujú svoje zahraničné vzory. Napriek tomu som si hneď knižku prečítal a bol som milo prekvapený. Nie je totiž písaná umelo, je autentická a úprimná. Nekopíruje nikoho, je sama sebou.
Stáňa v nej veľmi zaujímavo popisuje svoj príbeh, ako sa z nej stala podnikateľka z pláže, ako začínala a ako funguje teraz. Super. Bola to ďalšia inšpirácia pre mňa. Získala si ma tou knihou a keď sa za pár mesiacov objavila ponuka zúčastniť sa jej online kurzu Podnikání z pláže, dlho som neváhal. Dnes to považujem za jedno zo svojich najsprávnejších rozhodnutí. Vďaka tomuto kurzu som napísal úspešný ebook, ktorý sa mi automaticky predáva a bude predávať aj naďalej. Náklady, ktoré som dal do tohoto kurzu sa mi vrátili viac ako stonásobne. Mimochodom, online kurz Podnikání z pláže je na niekoľko dní otvorený aj teraz a dá sa do neho vstúpiť kliknutím na tento odkaz.
Mark Anastasi: The Laptop Millionaire
Toto je ďalšia z mojich knižiek, ktorá má niektoré stránky mierne pokrčené od kvapiek snehu alebo dažďa, pretože som ju čítaval počas kočíkovacích prechádzok po našej obci. Možno som na niekoho zo susedov mohol pôsobiť ako neúnavný dramatik a intelektuál, no mýlili sa. Pravda je taká, že som vtedy čítaval knihy hlavne o tom, ako zarobiť prachy :-).
Mark Anastasi je frajer, pretože sa dokázal sám vypracovať z nulového začiatku na chlapíka, ktorý sám žije prvú ligu a dnes učí ľudí po celom svete ako si môžu zlepšiť svoje životy. Jeho kniha je nabitá mnohými príkladmi ako sa dajú zarábať peniaze pomocou ebookov, sociálnych sietí, vytvárania databázy, partnerstiev, a pod. Priznávam, že nie úplne všetko z tejto knihy som „zožral“, ale veľkú väčšinu áno. Dokonca v máji 2014 som mal možnosť sa zúčastniť jeho živého dvojdňového seminára v Bratislave a viaceré veci z neho vo mne rezonujú dodnes. Bol tak kvalitný, že mám aj DVD z tohoto podujatia a môžem sa tak k nemu vracať.
Do knihy som si nechal od Marka napísať aj venovanie, pričom takéto kúsky často nerobím. Momentálne píše Mark svoju ďalšiu knihu a s istotou môžem povedať, že jedného čitateľa má už istého, pretože sa na ňu veľmi teším.
Leo Babauta: Zen a hotovo
Mám rád jednoduchosť! A táto útla knižka ju stelesňuje. Odkedy som začal podnikať, oveľa viac si musím strážiť svoj čas. Uvedomujem si, že je veľmi vzácny a stále mám pocit, že ho je málo. Snažím sa preto stále hľadať recept na to, ako využívať čas čo najefektívnejšie a nezblázniť sa z množstva informácií, ktoré sa chcú k nám dostať z rôznych kanálov a zdrojov.
Existujú viaceré zaručené návody z oblasti time managementu na to, ako fungovať a využívať svoj čas. Mnohé z nich sú však príliš komplikované a podľa mňa ťažko aplikovateľné do praxe. Leo Babauta však v tejto knihe ponúka to najlepšie, čo sa mu osvedčilo. A čo je najdôležitejšie, tak neponúka celý komplexný systém, ktorý je nutné dodržiavať ako celok, ale ten jeho sa dá aplikovať aj dodržiavaním jednotlivých krokov a postupne. Veľmi ľahko sa mi táto kniha čítala a niektoré kroky som si z nej vybral do systému využívania svojho času.
Napoleon Hill: Myšlením k bohatství
Táto kniha je kultová v oblasti osobného rozvoja. Ja som sa k nej dostal až pred pár mesiacmi, dovtedy som ju nečítal. Od začiatku som si začal podčiarkovať pasáže, ktoré ma zaujímali. Neskôr som si však uvedomil, že je v nej toľko múdrostí, že mám vyzdobenú skoro celú knihu.
Neviem ešte úplne vyhodnotiť jej konkrétny prínos pre mňa, pretože ju priebežne stále vstrebávam. Toto nie je jednoduchá literatúra pre rýchle prečítanie, nútila ma často premýšľať nad vecami. Vidím to tak, že si ju budem musieť prejsť minimálne ešte raz a potom uvidím, či budem vedieť povedať či ma aj nejako konkrétne ovplyvnila alebo zostane pre mňa iba v rubrike akademickej literatúry.
T. Harv Eker: Jak myslí milionáři
Ďalší príbeh človeka, ktorý najprv niečo dokázal a potom sa to rozhodol zaujímavým spôsobom šíriť ďalej. Vždy ma bavilo čítať príbehy úspešných ľudí. T. Harv Eker ponúka čitateľom pohľad na to ako to veľmi súvisí nastavenie mysle s materiálnym bohatstvom. Porovnáva myslenie bohatých a chudobných ľudí. Popisuje jednotlivé zásady a vysvetľuje ako rozdielne ich vnímajú. Možno sa táto téma môže zdať niekomu už trocha ako klišé, pretože nie je jediný kto sa ňou zaoberá. Každopádne on to vysvetľuje veľmi zaujímavo a na konkrétnych príkladoch. Keďže sa okrem písania zaoberá aj trénovaním iných ľudí, tak o praktické príklady nemá núdzu. Zhromaždil 17 zásad, ktorými sa bohatí ľudia odlišujú od chudobných.
Našťastie ja som už pred prečítaním tejto knihy nemal svoje myslenie tak zdevastované, že by som si myslel, že bohatí ľudia sú zlí a chudobní sú tí dobrí. Na mnohé zásady som mal úplne totožný pohľad ako autor, takže pokiaľ ma v blízkej budúcnosti uvidíte na križovatke sedieť v červenom Ferrari s „vypeckovanou“ hudbou, nebuďte prosím z toho prekvapení :-).
Gary Vaynerchuk: Roztoč to!
Túto knihu som čítal na jar 2012 na Sardínii a to je asi tak všetko, čo si o nej pamätám. Dobrá recenzia, však? 🙂
Ale vážne, Gary Vaynerchuk je veľmi úspešný online podnikateľ a bloger. V online svete je veľmi aktívny, veď skoro každý druhý deň mi príde správa, že v aplikácii Periscope pribudlo jeho nové video. Priznám sa však, že nestíham ho sledovať podrobne a keďže ma nič výnimočné po tak dlhom čase o tejto knihe nenapadlo, tak tá moja recenzia vyzerá tak ako vyzerá. Myslím si však, že táto kniha určite stojí za prečítanie. Určite môže dať niekomu základný prehľad o tom ako sa dá na webe robiť biznis.
Ignác Milan Krajniak: Banda zlodejov
Tak, a teraz tu máme niečo z politického súdka. Nie som vášnivým čitateľom politickej literatúry, ale niekedy sa tak stane. Keďže táto kniha sa neskrýva za nejakú fikciu, spomínajú sa v nej reálne postavy a figúrky zo slovenskej politickej scény od revolúcie až po súčasnosť, tak som sa rozhodol si ju prečítať. Chcem ešte podotknúť, že o autorovi som vedel iba to, že má nejaký svoj blog a politické ambície. Aj keď som si so záujmom prečítal jeho knihu nepredpokladám, že sa stanem jeho voličom.
Takže čo k tejto knihe povedať. Smutná realita dnešnej doby v ktorej žijeme. Doba v ktorej vládnu peniaze a moc. Chronologicky popísaná od roku 1989, ako sa tu dalo zo dňa na deň zbohatnúť pokiaľ mal človek tie správne kontakty a dostatočne elastickú chrbticu. Žiaľ nedá sa o podobných záležitostiach hovoriť iba v minulom čase, pretože aj dnes žijeme vo svete, ktorý nám do značnej miery riadia rôzne oligarchické skupiny. Autor má dosť zaujímavých informácií a je na každom čitateľovi ako si ich pre seba vyhodnotí. Pre mňa to bolo zaujímavé čítanie, aj keď smutné.
David Airey: Logo – Nápad, návrh, realizace
Táto knižka nie je ani tak o veľkom čítaní, skôr o listovaní si a pozeraní obrázkov. Na konkrétnych príkladoch sú v nej vysvetlené a patrične zdôvodnené dobré a zlé logá. Napísal ju írsky chlapík, ktorý je grafickým dizajnérom a vytvára logá pre svojich klientov (Chcel som napísať aj, že „sa zameriava na vytváranie log“ ale keďže neviem ako sa slovo „logo“ správne skloňuje, tak som to radšej nenapísal… :-)).
Nečítal som túto knihu s podobným úmyslom, grafický dizajnér zo mňa nikdy nebude, veď mám problém nakresliť aj obyčajnú hrušku. Čo mi však táto kniha dala je to, že mám predstavu o tom, čo je to dobré logo. Vďaka tejto predstave viem lepšie priblížiť dizajnérovi ako by malo moje vytúžené logo vyzerať resp. ako by určite vyzerať nemalo. Už sa mi to párkrát zišlo, pretože zopár kúskov som už v minulosti potreboval urobiť.
Aj keď vytváranie loga asi nepatrí medzi kľúčové problémy dnešnej doby, ak niekoho táto téma aspoň trocha zaujíma, odporúčam mu prečítať si túto knihu.
Matúš Burčík: Ani smrť nerozdelí
Ešte niečo z politiky. Prednedávnom som úplne náhodu natrafil na informáciu, že istý redaktor sa rozhodol spísať príbeh Oskara Fegyveresa. Kniha bola prílohou k denníku SME, tak som si ju v ten deň rýchlo bežal kúpiť, aby sa mi neminula. Je dobre napísaná, kľudne by som dal za ňu aj viac ako tie dve euríčka, ktoré ma stála.
Je mi jasné, že táto téma je dnes už skôr pre starších a pokročilých, keďže popisuje veci, ktoré sa v našej divokej vlasti udiali pred dvadsiatimi rokmi. Takže dnešní dvadsiatnici nemuseli zažívať to akým brutálnym spôsobom sa vtedajšia štátna moc snažila fungovať. Veľmi dobre si pamätám na prípad korunného svedka únosu prezidentovho syna. Chcel som sa teda teraz dozvedieť, čo si o tom všetkom po tak dlhom čase myslí. Preto som v ten deň bežal asi tak rýchlo ako gepard do trafiky kúpiť si túto knihu.
Toto je desať kníh, na ktoré si najviac spomínam z posledného obdobia a niektoré z nich ma naozaj ovplyvnili alebo niekam posunuli. Ak vás aspoň jedna z nich zaujala a chcete si ju prečítať, budem rád. Mňa naozaj bavili. Nie som síce žiaden veľký literát, ale zasa na druhej strane koľko ľudí už čítalo v snehu alebo daždi. Takýmto výkonom sa možno nemôže popýšiť aj slávny knihomoľ Dado Nagy… :-).