Ako napísať každý deň 1000 slov a vytvárať výnimočný obsah

Prečítal som si výborný článok od Charlesa Bordeta na tému ako si vytvoriť zvyk písať každý deň. Keďže mám mnohé jeho myšlienky aktuálne v hlave, tak to idem dať teraz na papier, aby som ich posunul aj vám.

Ak ste bloger, spisovateľ, online podnikateľ, podcaster a pod., potrebujete písať. Potrebujete, aby sa okolitý svet dozvedel o tom, čo robíte a čo ponúkate.

Na prvý pohľad sa môže zdať prepisovanie našich myšlienok ľahké. Avšak samotný proces písania je oveľa ťažší. Najťažšie na tom všetkom je začať.

Ľudia majú častokrát tendenciu sa vyhovárať, že nemajú čas písať. Nie je to však pravda, pretože písať sa dá aj 10 minút denne. Ide len o to, sa k tomu odhodlať. Keďže osvojenie si samotného zvyku písania nie je jednoduché, tak radi túto aktivitu odkladáme na neskôr, prokrastinujeme a neustále uprednostňujeme ďalšie aktivity pred písaním.

Prípadne sa snažíme sami pred sebou vyhovárať a hľadáme si dôvody, ako napr. „Nemám nič také, čo by som povedal“, „Prečo by mali ľudia čítať to, čo práve ja píšem“ alebo „Ja aj tak neviem písať“.

Ani jedno z toho však nie je pravda, pretože ak vieme rozprávať, tak vieme a máme čo aj písať.

Je úplne normálne, že na začiatku, pred písaním má človek podobné pocity, prípadne bloky. Ani tí najskúsenejší spisovatelia sa nenarodili s tým, že dokázali od začiatku denne písať tisíce slov. Dostali sa k tomu postupne, tým, že to jednoducho praktizovali.

 

Výhody každodenného písania

Najdôležitejšie je na začiatku si vybudovať zvyk písať. Netreba brať titulok tohoto článku doslovne a netreba sa hneď nechať odradiť číslom tisíc. Stačí ak na začiatok začneme písať oveľa menší počet slov. Sto, dvesto alebo tristo. Podstatné je však začať budovať si tento zvyk. Každý deň, alebo každý pracovný deň písať.

Odporúča sa preto začať trénovať písaním denníka alebo denného žurnálu. Napríklad môžeme začať tým, že každý deň si zapíšeme 100 slov o tom, čo sme včera zažili alebo nás pobavilo. Stručne, sto slov, pár odstavcov, každý deň. Podstatné je budovať si a udržiavať tento zvyk. Pred písaním týchto riadkov som si to vyskúšal aj ja. Začal som písať, čo ma včera najviac pobavilo a zrazu som mal cca 140 slov a trvalo mi to asi 5 minút. Plánujem to robiť každý deň.

Okrem toho, že si takto budujeme zvyk písať, tak táto aktivita v nás aj prebúdza nové myšlienky, nápady a pohľady na to, čo sme zažili resp. o čom ďalej môžeme písať.

Je dobré začať písať tento mini žurnál hneď ráno ako prvú vec. Ešte pred tým, než začneme písať svoj plánovaný text. Písanie žurnálu nás naštartuje a lepšie sa tak rozbehneme. Môžeme začať písať čokoľvek, čo nám príde na myseľ. Čo sme zažili, na čo sa chystáme, čo nás nahnevalo, s čím sa trápime. Dať jednoducho nejakú časť z našej mysle týmto spôsobom von. Učíme sa tak pretvárať naše myšlienky do slov. A to si tiež vyžaduje cvik.

 

Zvyk písať každý deň

Nikto sa nenarodil ako výborný pisateľ. Písanie je schopnosť ako každá iná, ktorú sa treba jednoducho naučiť. Takže to môže urobiť každý z nás, ak sa tak rozhodne. Jednoducho povedané, ak sa chceme v písaní zlepšiť, tak ho musíme praktizovať. Ak budeme písať pravidelne, tak zlepšenie sa dostaví. To najpodstatnejšie je zostať konzistentný a písať pravidelne.

Na začiatku nezáleží na tom, o čom budeme písať. Podstatné je začať. Ideálne je písať každý deň v tom istom čase, pretože tak sa ten zvyk lepšie vytvorí.

Taktiež je jedno, či budeme písať na počítači alebo perom do zápisníka. Podstatné je písať, na forme nezáleží.

Akýkoľvek strach v tomto môžeme dať pokojne bokom, pretože nikde nie je napísané, že to, čo napíšeme musíme aj zverejniť. Nemusíme. Pokojne si môžeme písať sami pre seba a nikomu to neukázať.

Ak sa však odvážime, môžeme sa napríklad opýtať niekoho zo svojho najbližšieho okolia, čo si o našom článku myslí. Tak som urobil napríklad aj ja, keď som svoj nedávny článok poslal najprv svojej Slávke s otázkou, aký má z toho pocit, čo som napísal. Až potom som ho zverejnil na svojom webe.

Nefunguje to tak, že by sme písali iba vtedy, keď máme na to chuť alebo keď sa nám bude chcieť. Týmto spôsobom by sme toho veľa nenapísali, pretože by sme si neustále hľadali dôvody, prečo to musíme odložiť. Vybudovať si zvyk pravidelne písať je ťažké. Preto sa potrebujeme naučiť písať každý deň. Bude to pre nás ľahšie, ak sa písanie stane súčasťou našej dennej rutiny.

 

„Nemám čas písať!“

To nie je pravda. Pretože písať môžeme aj len 5-10 minút. Skutočný dôvod je ten, keďže písanie je náročné, že to prokrastinujete. Písanie si vyžaduje určitú dávku vôle, sebadisciplíny a energie. A kedy máme najviac energie? Na začiatku dňa. Najlepšie je preto písať hneď ráno, keď je naša myseľ svieža.

Samozrejme, ak niekto preferuje, môže si vytvoriť svoje pisateľské okienko aj popoludní, avšak vtedy je to ťažšie, pretože počas dňa sa už ponoríme do iných vecí a máme potom väčšiu tendenciu písanie odkladať. Najťažšia vec z dňa by sa mala vykonať vždy čo najskôr ráno.

Je výborné, ak sa písanie stane súčasťou našej rannej každodennej rutiny. Tí najúspešnejší ľudia majú svoje ranné rituály skladajúce sa z pre nich najdôležitejších aktivít. Tie sa snažia striktne dodržiavať a nenechajú si ich nikým narušiť.

 

Uľahčenie si písania

Existujú viaceré nástroje, ktorá nám môžu náš proces písania uľahčiť. Napríklad, niekomu sa dobre píše po tom, ako si myseľ skľudní vďaka meditácii. Existujú viaceré aplikácie, ktoré nám pomáhajú správne meditovať, napr. Headspace.

Alebo niekomu môžu vadiť ruchy externého prostredia, tak používa sluchátka, v ktorých počúva upokojujúcu hudbu (aplikácia Focus@Will). Iným zasa pomáha, keď si zaznamenávajú presne koľko času písaním strávia (napr. nástroj Toggl). Tam ide skôr o to, že keď človek vie, že mu pre nejakú činnosť beží na pozadí čas, tak jej venuje väčšiu pozornosť a podvedome sa ju snaží vykonať za kratší čas, než naposledy.

Tieto, prípadne ďalšie nástroje, môžu náš proces písania nielen uľahčiť, ale aj spestriť.

 

„1000 slov každý deň je príliš veľa!“

V poriadku, veď je to na začiatok určite dosť. A naozaj nie každý musí mať na to priestor. Tak, ako som spomenul už skôr, stačí, ak si na začiatok dáme dostupnejší cieľ a začneme písať menej slov.

Je síce pravda, že podľa výskumu portálu Buzzsumo sa dlhšie a detailnejšie články na webe zdieľajú častejšie, než tie kratšie, ale stále tu hovoríme zatiaľ o začiatkoch v písaní a o budovaní si tohoto návyku.

Na začiatok môžeme začať s písaním 200 slov každý deň. Neskôr 500. Ak toto dodržíme, budeme čím ďalej tým viac vedieť, o čom máme písať. Kreativita je ako sval. Aj ten potrebujeme trénovať a posilňovať na to, aby rástol. Takže čím častejšie kreativitu používame, tým sa stávame aj v tejto oblasti silnejšími.

Zo všetkého najdôležitejšie je začať. Podstatné je najskôr si vybudovať zvyk. A ten sa oveľa ľahšie buduje s ľahkou úlohou. Postupne budeme obtiažnosť pridávať, teda v tomto prípade zvyšovať počet slov. Pri písaní je rozdiel medzi 100 a 1000 menší, než rozdiel medzi 0 a 100. Podstatné je preto sa hlavne pohnúť z tej nuly.

 

„Neviem, o čom mám písať!“

Čím viac budete písať, tým ľahšie bude vás budú napadať ďalšie témy na písanie. Lepšie budete vedieť rozoznávať, o čom sa oplatí písať a o čom nie.

Oplatí sa nečakať pasívne na to, čo nás napadne, ale aktívne začať nad tým uvažovať. Každý deň si nájsť chvíľku a zamyslieť sa nad tým, o čom by mohlo byť zaujímavé napísať. Pokúsiť sa vymyslieť každý deň jednu myšlienku a zapísať si ju.

Inšpirovať sa môžeme na rôznych fórach, vo facebookových alebo Linkedin skupinách alebo iných diskusiách, kde ľudia hľadajú odpovede na svoje otázky.

Taktiež sa môžeme inšpirovať v našej vlastnej komunite. Počúvať svojich vlastných čitateľov alebo sledovateľov. Spýtať sa ich, čo momentálne riešia, čo by chceli vedieť, čo by im pomohlo.

A samozrejme veľa sa vieme dozvedieť z čítania iných blogov, ktoré sú nám blízke. Čím viac čítame, tým viac nápadov dostaneme. Nechať sa inšpirovať aj konkurenčnými webmi nie je nič zlé, veď predsa nejdeme nič kopírovať. Je dobré byť v obraze o tom, čo píšu iní a popri tom napadnú nové veci aj nás. O jednej téme sa dá predsa písať aj viackrát, napríklad z rôznych uhlov pohľadu. A naviac každý má svoj osobitý štýl a spôsob, akým prezentuje danú tému.

 

Písanie v nerušenom prostredí

Existuje niekoľko spôsobov, ako si môžeme vytvoriť nerušené prostredie, v ktorom sa nám bude dobre písať. Môžeme použiť slúchadlá, ktoré stlmia vonkajšie zvuky. A nemusia to byť zrovna tie protihlukové, ktoré používal závozník Ota Rákosník vo filme Vesničko má středisková.

Veľkým zdrojom vyrušovania sú dnes sociálne siete a prípadne zapnuté notifikácie na mobile alebo počítači. Oba prípady sa dajú vyriešiť tak, že si pomocou softvéru zablokujeme prístup na ne v našom počítači, na ktorom píšeme. Aby sme tak potlačili nutkanie si priebežne pozerať najnovšie komentáre alebo lajky. Ak totiž máme tendenciu každých desať minút odbiehať na Facebook, tak sa ťažko dostaneme do tzv. pisateľského flow, kedy tvoríme a riadky našich myšlienok len tak z nás vychádzajú.

Nástrojmi, ktoré nám môžu v toto pomôcť sú napr. ColdTurkey alebo SelfControl. Pomocou nich si vieme zablokovať tie stránky, ktoré si zadáme. A vieme špecifikovať aj čas, v ktorom ich chceme mať zablokované.

Zakaždým, keď vidíme, že neustále strácame niť a nevieme sa naladiť na samotné písanie, tak si môžeme položiť otázku, že čo nás presne vyrušuje. Snažíme sa to zistiť, aby sme to mohli odstrániť. Ruší nás zvuk neďalekého staveniska? Tak zavrieme okno alebo ideme do inej miestnosti. Ruší nás neustále kontrolovanie si mailov? Tak ich môžeme zablokovať. Ruší nás naša vlastná myseľ tým, že sa nevieme sústrediť a myslíme neustále na niečo iné? Môžeme si na chvíľu zameditovať.

 

Ako prekonať pisateľský blok?

Pisateľský alebo tvorivý blok je to, keď sa pri písaní nevieme pohnúť z miesta. Hľadíme na prázdnu stránu a nevieme začať.

Tu je dôležité si uvedomiť, že kreatívny proces písania sa skladá z dvoch hlavných fáz:

  • tvorivej
  • deštrukčnej

Tvorivá fáza nie je o ničom inom, len o samotnom tvorení obsahu. O písaní. Žiadne úpravy, modifikácie, korekcie, len samotné písanie. Deštrukčná fáza je o dotváraní a upravovaní toho, čo sme v tvorivej fáze napísali. Čiže o deštruovaní všetkého nesprávneho v našom texte.

Ľudia sa často dostávajú do pisateľského bloku preto, lebo chcú mať perfektný text hneď na prvý krát. Tak to však nefunguje, pretože nie je možné naraz efektívne zapájať obidve časti nášho mozgu – tvorivú a aj tú analytickú. Preto je potrebné pri písaní pracovať v dvoch fázach.

Najprv tvoríme – prepisujeme naše myšlienky rad za radom, bez hlbšej analýzy. Píšeme tak, ako keby sme to rozprávali. To, čo nás v danej chvíli napadá, aj keď sú to možno niekedy nezmysly. Takýmto spôsobom píšeme nami určený počet slov, ku ktorému sme sa zaviazali v jednom z predošlých krokov. Nad tým, čo sme napísali sa budeme zamýšľať a upravovať až v druhej fáze.

 

9-dňový plán vytvárania písaného obsahu

Deň 1: Vytvorenie detailného obsahu

Čím detailnejší obsah, tým lepšie. Cieľom prvého dňa je vytvoriť si čo najpodrobnejší plán (štruktúru) budúceho článku. Definovať si jeho jednotlivé časti a ku každej pridať krátke vysvetlenie svojimi slovami, o čom to má byť. Tak, aby sme v tom mali hneď jasno a nemuseli sa pri písaní už hlbšie zamýšľať nad tým, čo chceme v tejto časti povedať.

Obsah píšeme neformálnym štýlom, ako keby sme to rozprávali svojmu kamarátovi. Spomenieme tam napr. aj príklady alebo príbehy, ktoré chceme v texte spomenúť. Vytvoríme si jednoducho podrobnú štruktúru nášho článku, ktorú budeme nasledovné dni už len dopĺňať.

Dni 2 – 5: Tvorivá fáza – písanie.

Táto časť je najťažšia, pretože vytvárame niečo nové. Píšeme a dodržiavame stanovený počet slov za deň.

Deň 6: Prieskum + tvorenie obsahu pre ďalší článok

Pod prieskumom sa v tomto prípade myslí prípadné dohľadanie iných zdrojov, ktoré by potvrdili niektoré myšlienky v našom texte. Článok, ktorý píšeme je kvalitnejší, ak sú v ňom spomenuté aj iné zdroje, ktoré potvrdzujú to, o čom píšeme. Týmto prieskumom sa snažíme náš článok vylepšiť.

A keďže zvyk písať musí pokračovať kontinuálne, tak v tento šiesty deň už zároveň začíname pracovať aj na svojom ďalšom článku, tým, že vytvárame jeho podrobný obsah (Deň 1).

Dni 7-8: Editovanie + písanie ďalšieho článku

Počas týchto dvoch dní svoj článok editujeme. Prechádzame si to, čo sme doteraz napísali, opravujeme, čo sa dá, aby bol z toho článok podľa našich predstáv. Opravujeme pravopis, štylistiku, štruktúru článku, dopĺňame obrázky, hyperodkazy, konkrétne príklady. Snažíme sa byť osobní a autentickí.

Paralelne počas týchto dní pracujeme aj na svojom druhom článku, ktorý je vo svojej prvej, tvorivej fáze.

Deň 9: Finalizácia

Konečné dotvorenie nášho prvého článku. Posledné úpravy, finálne prečítanie a príprava na to, aby mohol byť publikovaný.

 

Článok, ktorý ste si práve prečítali som napísal preto, lebo sa momentále tiež snažím vybudovať si každodenný zvyk písania. Pôvodne som si myslel, že túto tému v stručnosti spomeniem vo svojich výberových článkoch. Avšak, ako som ho začal písať, tak som si uvedomil, že by bola škoda nasilu skracovať všetko to, čo som k tejto téme chcel povedať. Podľa mňa obsahuje veľa užitočných informácií, preto som spomínaný pôvodný článok spracoval do takejto dlhšej podoby.

Tento môj článok nemá ambíciu z nás vytvárať profesionálnych spisovateľov. Objasňuje však to, ako môže mať bežný blogger, freelancer alebo podnikateľ, tvorbu písaného obsahu viac pod kontrolou. Spôsob, akým proces písania Charles Bordet štrukturalizuje mi je blízky a dosť som sa z neho poučil.

To, čo si z neho odnášam a pokúsim sa, čo najskôr osvojiť, je nasledovných 6 zásad:

  1. Dajte si sľub už dnes, že začnete písať každý deň. Aj keby to mala byť len jediná veta. Podstatné je začať.
  2. Rozhodnite sa presne v ktorom čase budete každý deň písať.
  3. Rozhodnite sa koľko slov každý deň napíšete. Nemusí to byť 1000, môže to byť menej. Najdôležitejšie je si začať budovať tento zvyk.
  4. Každý deň vymyslite nápad na jeden článok a zapíšte si ho.
  5. Proces písania majte rozdelený na dve fázy: tvorivú a deštrukčnú.
  6. Nasledujte 9-dňový plán vytváranie písaného obsahu.

Ak vás v niečom tento článok inšpiroval, prebudil, naštartoval, budem vám vďačný, ak mi dáte o tom vedieť v komentároch.

Zdroj:            

Charles Bordet: https://navidmoazzez.com/how-to-write-1000-words-every-day-and-massively-create-remarkable-content/
Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments
  1. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

  2. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

  3. Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for your provided information.

  4. fitspresso says:

    What Is FitSpresso?The 100 natural formula is formulated using a potent blend of 6 ingredients.

  5. Excellent post. I was checking continuously this weblog and I am impressed! Very useful info specially the closing phase 🙂 I deal with such info much. I was looking for this particular info for a very lengthy time. Thank you and good luck.

  6. F*ckin’ amazing things here. I’m very glad to see your article. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a e-mail?

  7. java burn says:

    Java Burn: What is it? Java Burn is marketed as a natural weight loss product that can increase the speed and efficiency of a person’s natural metabolism, thereby supporting their weight loss efforts

  8. Kerabiotics says:

    I have been reading out many of your posts and i must say clever stuff. I will surely bookmark your site.

  9. I like this weblog its a master peace ! Glad I detected this on google .

  10. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

  11. I always was concerned in this topic and still am, regards for posting.

  12. I am typically to blogging and i actually appreciate your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your website and maintain checking for brand spanking new information.

  13. Fitspresso says:

    I was studying some of your posts on this site and I believe this website is rattling instructive! Keep putting up.

  14. Java Burn says:

    It is really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

  15. What Is ZenCortex? ZenCortex is an ear health booster that protects ears from potential damage and improves your hearing health.

  16. iptv maroc says:

    Outstanding post, you have pointed out some wonderful details , I too conceive this s a very superb website.

  17. gluco6 says:

    What is Gluco6 Supplement? Gluco6 is a blend of doctor-formulated ingredients promising to help users develop healthy blood sugar ranges.

  18. I like the efforts you have put in this, appreciate it for all the great posts.

  19. Fitspresso says:

    You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. All the time go after your heart. “Experience is a good school, but the fees are high.” by Heinrich Heine.

  20. I like your writing style genuinely loving this internet site.

  21. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i am happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this web site and give it a glance regularly.

  22. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

  23. Thanks for another great post. Where else could anybody get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such info.

  24. I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

  25. Java Burn says:

    I?¦ll immediately take hold of your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me realize in order that I could subscribe. Thanks.

  26. I’m no longer sure the place you’re getting your info, however good topic. I must spend some time finding out more or figuring out more. Thanks for magnificent information I used to be searching for this information for my mission.

  27. Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks a ton!

  28. Very interesting details you have noted, appreciate it for posting.

  29. As a Newbie, I am permanently browsing online for articles that can benefit me. Thank you

  30. Very good visual appeal on this internet site, I’d value it 10 10.

  31. Pineal XT says:

    Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

  32. Hello, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, may check this… IE still is the marketplace leader and a good section of other folks will omit your wonderful writing due to this problem.

  33. Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve truly loved browsing your weblog posts. After all I will be subscribing in your feed and I am hoping you write again soon!

  34. watch cams says:

    Thanks – Enjoyed this blog post, can I set it up so I receive an email whenever you make a fresh post?

  35. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

  36. I’ve been browsing online greater than three hours nowadays, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made just right content as you did, the web can be a lot more helpful than ever before.

  37. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

  38. et perspiciatis dolorum dolor qui perspiciatis enim at dolores et. cumque cupiditate voluptatum assumenda eos sint molestiae et repudiandae laborum at provident et quaerat maxime et quam. quae in odio laboriosam sit placeat at at quidem. quos est aliquid neque qui sint mollitia velit modi. alias eaque voluptates officiis voluptatibus pariatur eius aspernatur esse dolores.

  39. menophix says:

    Woah! I’m really digging the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you’ve done a superb job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Firefox. Outstanding Blog!

  40. Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my website =). We could have a link exchange contract between us!

  41. Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share. With thanks!

  42. Good web site! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

  43. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I have truly enjoyed browsing your weblog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I am hoping you write again very soon!

  44. Lottery Defeater Software: What is it? Lottery Defeater Software is a completely automated plug-and-play lottery-winning software. The Lottery Defeater software was developed by Kenneth.

  45. What Is Wealth Signal? the Wealth Signal isn’t just a financial tool; it’s a new way of thinking about and achieving wealth. Unlike traditional methods that focus on external strategies, Wealth Signal emphasizes changing your internal mindset.

  46. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

  47. I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for newbies. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

  48. Fitspresso says:

    My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page for a second time.

  49. This really answered my problem, thanks!

  50. What Is Java Burn? Java Burn is a natural health supplement that is formulated using clinically backed ingredients that promote healthy weight loss.

  51. leanbiome says:

    What Is LeanBiome? LeanBiome is a natural dietary supplement that promotes healthy weight loss.

  52. pronerve 6 says:

    ProNerve 6 nerve relief formula stands out due to its advanced formula combining natural ingredients that have been specifically put together for the exceptional health advantages it offers.

  53. mollitia nemo blanditiis deserunt aut et et maiores. mollitia animi quisquam debitis voluptas laborum quasi ea. odit qui cum eos dolorem voluptatem autem delectus nobis iste. cupiditate occaecati minus quam aliquam architecto officia dignissimos ut cupiditate totam autem. dolores aut numquam amet.

  54. I do agree with all the ideas you’ve presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for newbies. Could you please lengthen them a bit from next time? Thank you for the post.

  55. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been conducting a little homework on this.

    And he actually ordered me dinner due to the fact that I found it for him…
    lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for
    the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this
    subject here on your blog.

  56. Java Burn says:

    I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

  57. Fitspresso says:

    Merely wanna remark that you have a very nice web site, I love the layout it actually stands out.

  58. Fitspresso says:

    I am glad for commenting to make you be aware of of the incredible discovery our princess found using your blog. She came to understand a wide variety of details, which include what it’s like to have a marvelous teaching heart to get folks quite simply grasp some extremely tough subject areas. You really did more than my expectations. Many thanks for distributing such invaluable, trusted, explanatory and also cool tips about that topic to Ethel.

  59. Valuable info. Lucky me I found your site by accident, and I’m stunned why this accident didn’t came about earlier! I bookmarked it.

  60. megóhmetros says:

    Really Appreciate this blog post, how can I make is so that I get an email every time you publish a fresh post?

  61. Great remarkable things here. I am very happy to look your article. Thanks so much and i’m looking ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

  62. Hey there, You have performed a great job. I will definitely digg it and individually suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this site.

  63. PG333 says:

    An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

  64. I read this piece of writing fully concerning the resemblance of most up-to-date and earlier technologies, it’s awesome article.

    Feel free to visit my blog pro nerve 6 for neuropathy

  65. It is really a nice and helpful piece of info. I’m glad that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  66. I couldn’t resist commenting

  67. Thanks for helping out, fantastic information.

  68. Fitspresso says:

    Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

  69. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user friendly design.

  70. Java Burn says:

    After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader.

  71. herpesyl says:

    Thanks for sharing your info. I truly appreciate your
    efforts and I will be waiting for your further write ups thank you
    once again.

    Also visit my web blog herpesyl

  72. java burn says:

    Good write-up, I am normal visitor of one¦s web site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

  73. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

  74. I discovered your blog site on google and test just a few of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to studying extra from you in a while!…

  75. Janessa Gard says:

    For anyone who hopes to find valuable information on that topic, right here is the perfect blog I would highly recommend. Feel free to visit my site FQ6 for additional resources about Cosmetics.

  76. Insanont says:

    Insanont This was beautiful Admin. Thank you for your reflections.

  77. Strands Hint says:

    Strands Hint very informative articles or reviews at this time.

  78. You rocked this subject and have astounding insights. I also work hard in putting together great content about Airport Transfer, feel free to visit FQ7

  79. I carry on listening to the news bulletin lecture about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov