Ako napísať každý deň 1000 slov a vytvárať výnimočný obsah

Prečítal som si výborný článok od Charlesa Bordeta na tému ako si vytvoriť zvyk písať každý deň. Keďže mám mnohé jeho myšlienky aktuálne v hlave, tak to idem dať teraz na papier, aby som ich posunul aj vám.

Ak ste bloger, spisovateľ, online podnikateľ, podcaster a pod., potrebujete písať. Potrebujete, aby sa okolitý svet dozvedel o tom, čo robíte a čo ponúkate.

Na prvý pohľad sa môže zdať prepisovanie našich myšlienok ľahké. Avšak samotný proces písania je oveľa ťažší. Najťažšie na tom všetkom je začať.

Ľudia majú častokrát tendenciu sa vyhovárať, že nemajú čas písať. Nie je to však pravda, pretože písať sa dá aj 10 minút denne. Ide len o to, sa k tomu odhodlať. Keďže osvojenie si samotného zvyku písania nie je jednoduché, tak radi túto aktivitu odkladáme na neskôr, prokrastinujeme a neustále uprednostňujeme ďalšie aktivity pred písaním.

Prípadne sa snažíme sami pred sebou vyhovárať a hľadáme si dôvody, ako napr. „Nemám nič také, čo by som povedal“, „Prečo by mali ľudia čítať to, čo práve ja píšem“ alebo „Ja aj tak neviem písať“.

Ani jedno z toho však nie je pravda, pretože ak vieme rozprávať, tak vieme a máme čo aj písať.

Je úplne normálne, že na začiatku, pred písaním má človek podobné pocity, prípadne bloky. Ani tí najskúsenejší spisovatelia sa nenarodili s tým, že dokázali od začiatku denne písať tisíce slov. Dostali sa k tomu postupne, tým, že to jednoducho praktizovali.

 

Výhody každodenného písania

Najdôležitejšie je na začiatku si vybudovať zvyk písať. Netreba brať titulok tohoto článku doslovne a netreba sa hneď nechať odradiť číslom tisíc. Stačí ak na začiatok začneme písať oveľa menší počet slov. Sto, dvesto alebo tristo. Podstatné je však začať budovať si tento zvyk. Každý deň, alebo každý pracovný deň písať.

Odporúča sa preto začať trénovať písaním denníka alebo denného žurnálu. Napríklad môžeme začať tým, že každý deň si zapíšeme 100 slov o tom, čo sme včera zažili alebo nás pobavilo. Stručne, sto slov, pár odstavcov, každý deň. Podstatné je budovať si a udržiavať tento zvyk. Pred písaním týchto riadkov som si to vyskúšal aj ja. Začal som písať, čo ma včera najviac pobavilo a zrazu som mal cca 140 slov a trvalo mi to asi 5 minút. Plánujem to robiť každý deň.

Okrem toho, že si takto budujeme zvyk písať, tak táto aktivita v nás aj prebúdza nové myšlienky, nápady a pohľady na to, čo sme zažili resp. o čom ďalej môžeme písať.

Je dobré začať písať tento mini žurnál hneď ráno ako prvú vec. Ešte pred tým, než začneme písať svoj plánovaný text. Písanie žurnálu nás naštartuje a lepšie sa tak rozbehneme. Môžeme začať písať čokoľvek, čo nám príde na myseľ. Čo sme zažili, na čo sa chystáme, čo nás nahnevalo, s čím sa trápime. Dať jednoducho nejakú časť z našej mysle týmto spôsobom von. Učíme sa tak pretvárať naše myšlienky do slov. A to si tiež vyžaduje cvik.

 

Zvyk písať každý deň

Nikto sa nenarodil ako výborný pisateľ. Písanie je schopnosť ako každá iná, ktorú sa treba jednoducho naučiť. Takže to môže urobiť každý z nás, ak sa tak rozhodne. Jednoducho povedané, ak sa chceme v písaní zlepšiť, tak ho musíme praktizovať. Ak budeme písať pravidelne, tak zlepšenie sa dostaví. To najpodstatnejšie je zostať konzistentný a písať pravidelne.

Na začiatku nezáleží na tom, o čom budeme písať. Podstatné je začať. Ideálne je písať každý deň v tom istom čase, pretože tak sa ten zvyk lepšie vytvorí.

Taktiež je jedno, či budeme písať na počítači alebo perom do zápisníka. Podstatné je písať, na forme nezáleží.

Akýkoľvek strach v tomto môžeme dať pokojne bokom, pretože nikde nie je napísané, že to, čo napíšeme musíme aj zverejniť. Nemusíme. Pokojne si môžeme písať sami pre seba a nikomu to neukázať.

Ak sa však odvážime, môžeme sa napríklad opýtať niekoho zo svojho najbližšieho okolia, čo si o našom článku myslí. Tak som urobil napríklad aj ja, keď som svoj nedávny článok poslal najprv svojej Slávke s otázkou, aký má z toho pocit, čo som napísal. Až potom som ho zverejnil na svojom webe.

Nefunguje to tak, že by sme písali iba vtedy, keď máme na to chuť alebo keď sa nám bude chcieť. Týmto spôsobom by sme toho veľa nenapísali, pretože by sme si neustále hľadali dôvody, prečo to musíme odložiť. Vybudovať si zvyk pravidelne písať je ťažké. Preto sa potrebujeme naučiť písať každý deň. Bude to pre nás ľahšie, ak sa písanie stane súčasťou našej dennej rutiny.

 

„Nemám čas písať!“

To nie je pravda. Pretože písať môžeme aj len 5-10 minút. Skutočný dôvod je ten, keďže písanie je náročné, že to prokrastinujete. Písanie si vyžaduje určitú dávku vôle, sebadisciplíny a energie. A kedy máme najviac energie? Na začiatku dňa. Najlepšie je preto písať hneď ráno, keď je naša myseľ svieža.

Samozrejme, ak niekto preferuje, môže si vytvoriť svoje pisateľské okienko aj popoludní, avšak vtedy je to ťažšie, pretože počas dňa sa už ponoríme do iných vecí a máme potom väčšiu tendenciu písanie odkladať. Najťažšia vec z dňa by sa mala vykonať vždy čo najskôr ráno.

Je výborné, ak sa písanie stane súčasťou našej rannej každodennej rutiny. Tí najúspešnejší ľudia majú svoje ranné rituály skladajúce sa z pre nich najdôležitejších aktivít. Tie sa snažia striktne dodržiavať a nenechajú si ich nikým narušiť.

 

Uľahčenie si písania

Existujú viaceré nástroje, ktorá nám môžu náš proces písania uľahčiť. Napríklad, niekomu sa dobre píše po tom, ako si myseľ skľudní vďaka meditácii. Existujú viaceré aplikácie, ktoré nám pomáhajú správne meditovať, napr. Headspace.

Alebo niekomu môžu vadiť ruchy externého prostredia, tak používa sluchátka, v ktorých počúva upokojujúcu hudbu (aplikácia Focus@Will). Iným zasa pomáha, keď si zaznamenávajú presne koľko času písaním strávia (napr. nástroj Toggl). Tam ide skôr o to, že keď človek vie, že mu pre nejakú činnosť beží na pozadí čas, tak jej venuje väčšiu pozornosť a podvedome sa ju snaží vykonať za kratší čas, než naposledy.

Tieto, prípadne ďalšie nástroje, môžu náš proces písania nielen uľahčiť, ale aj spestriť.

 

„1000 slov každý deň je príliš veľa!“

V poriadku, veď je to na začiatok určite dosť. A naozaj nie každý musí mať na to priestor. Tak, ako som spomenul už skôr, stačí, ak si na začiatok dáme dostupnejší cieľ a začneme písať menej slov.

Je síce pravda, že podľa výskumu portálu Buzzsumo sa dlhšie a detailnejšie články na webe zdieľajú častejšie, než tie kratšie, ale stále tu hovoríme zatiaľ o začiatkoch v písaní a o budovaní si tohoto návyku.

Na začiatok môžeme začať s písaním 200 slov každý deň. Neskôr 500. Ak toto dodržíme, budeme čím ďalej tým viac vedieť, o čom máme písať. Kreativita je ako sval. Aj ten potrebujeme trénovať a posilňovať na to, aby rástol. Takže čím častejšie kreativitu používame, tým sa stávame aj v tejto oblasti silnejšími.

Zo všetkého najdôležitejšie je začať. Podstatné je najskôr si vybudovať zvyk. A ten sa oveľa ľahšie buduje s ľahkou úlohou. Postupne budeme obtiažnosť pridávať, teda v tomto prípade zvyšovať počet slov. Pri písaní je rozdiel medzi 100 a 1000 menší, než rozdiel medzi 0 a 100. Podstatné je preto sa hlavne pohnúť z tej nuly.

 

„Neviem, o čom mám písať!“

Čím viac budete písať, tým ľahšie bude vás budú napadať ďalšie témy na písanie. Lepšie budete vedieť rozoznávať, o čom sa oplatí písať a o čom nie.

Oplatí sa nečakať pasívne na to, čo nás napadne, ale aktívne začať nad tým uvažovať. Každý deň si nájsť chvíľku a zamyslieť sa nad tým, o čom by mohlo byť zaujímavé napísať. Pokúsiť sa vymyslieť každý deň jednu myšlienku a zapísať si ju.

Inšpirovať sa môžeme na rôznych fórach, vo facebookových alebo Linkedin skupinách alebo iných diskusiách, kde ľudia hľadajú odpovede na svoje otázky.

Taktiež sa môžeme inšpirovať v našej vlastnej komunite. Počúvať svojich vlastných čitateľov alebo sledovateľov. Spýtať sa ich, čo momentálne riešia, čo by chceli vedieť, čo by im pomohlo.

A samozrejme veľa sa vieme dozvedieť z čítania iných blogov, ktoré sú nám blízke. Čím viac čítame, tým viac nápadov dostaneme. Nechať sa inšpirovať aj konkurenčnými webmi nie je nič zlé, veď predsa nejdeme nič kopírovať. Je dobré byť v obraze o tom, čo píšu iní a popri tom napadnú nové veci aj nás. O jednej téme sa dá predsa písať aj viackrát, napríklad z rôznych uhlov pohľadu. A naviac každý má svoj osobitý štýl a spôsob, akým prezentuje danú tému.

 

Písanie v nerušenom prostredí

Existuje niekoľko spôsobov, ako si môžeme vytvoriť nerušené prostredie, v ktorom sa nám bude dobre písať. Môžeme použiť slúchadlá, ktoré stlmia vonkajšie zvuky. A nemusia to byť zrovna tie protihlukové, ktoré používal závozník Ota Rákosník vo filme Vesničko má středisková.

Veľkým zdrojom vyrušovania sú dnes sociálne siete a prípadne zapnuté notifikácie na mobile alebo počítači. Oba prípady sa dajú vyriešiť tak, že si pomocou softvéru zablokujeme prístup na ne v našom počítači, na ktorom píšeme. Aby sme tak potlačili nutkanie si priebežne pozerať najnovšie komentáre alebo lajky. Ak totiž máme tendenciu každých desať minút odbiehať na Facebook, tak sa ťažko dostaneme do tzv. pisateľského flow, kedy tvoríme a riadky našich myšlienok len tak z nás vychádzajú.

Nástrojmi, ktoré nám môžu v toto pomôcť sú napr. ColdTurkey alebo SelfControl. Pomocou nich si vieme zablokovať tie stránky, ktoré si zadáme. A vieme špecifikovať aj čas, v ktorom ich chceme mať zablokované.

Zakaždým, keď vidíme, že neustále strácame niť a nevieme sa naladiť na samotné písanie, tak si môžeme položiť otázku, že čo nás presne vyrušuje. Snažíme sa to zistiť, aby sme to mohli odstrániť. Ruší nás zvuk neďalekého staveniska? Tak zavrieme okno alebo ideme do inej miestnosti. Ruší nás neustále kontrolovanie si mailov? Tak ich môžeme zablokovať. Ruší nás naša vlastná myseľ tým, že sa nevieme sústrediť a myslíme neustále na niečo iné? Môžeme si na chvíľu zameditovať.

 

Ako prekonať pisateľský blok?

Pisateľský alebo tvorivý blok je to, keď sa pri písaní nevieme pohnúť z miesta. Hľadíme na prázdnu stránu a nevieme začať.

Tu je dôležité si uvedomiť, že kreatívny proces písania sa skladá z dvoch hlavných fáz:

  • tvorivej
  • deštrukčnej

Tvorivá fáza nie je o ničom inom, len o samotnom tvorení obsahu. O písaní. Žiadne úpravy, modifikácie, korekcie, len samotné písanie. Deštrukčná fáza je o dotváraní a upravovaní toho, čo sme v tvorivej fáze napísali. Čiže o deštruovaní všetkého nesprávneho v našom texte.

Ľudia sa často dostávajú do pisateľského bloku preto, lebo chcú mať perfektný text hneď na prvý krát. Tak to však nefunguje, pretože nie je možné naraz efektívne zapájať obidve časti nášho mozgu – tvorivú a aj tú analytickú. Preto je potrebné pri písaní pracovať v dvoch fázach.

Najprv tvoríme – prepisujeme naše myšlienky rad za radom, bez hlbšej analýzy. Píšeme tak, ako keby sme to rozprávali. To, čo nás v danej chvíli napadá, aj keď sú to možno niekedy nezmysly. Takýmto spôsobom píšeme nami určený počet slov, ku ktorému sme sa zaviazali v jednom z predošlých krokov. Nad tým, čo sme napísali sa budeme zamýšľať a upravovať až v druhej fáze.

 

9-dňový plán vytvárania písaného obsahu

Deň 1: Vytvorenie detailného obsahu

Čím detailnejší obsah, tým lepšie. Cieľom prvého dňa je vytvoriť si čo najpodrobnejší plán (štruktúru) budúceho článku. Definovať si jeho jednotlivé časti a ku každej pridať krátke vysvetlenie svojimi slovami, o čom to má byť. Tak, aby sme v tom mali hneď jasno a nemuseli sa pri písaní už hlbšie zamýšľať nad tým, čo chceme v tejto časti povedať.

Obsah píšeme neformálnym štýlom, ako keby sme to rozprávali svojmu kamarátovi. Spomenieme tam napr. aj príklady alebo príbehy, ktoré chceme v texte spomenúť. Vytvoríme si jednoducho podrobnú štruktúru nášho článku, ktorú budeme nasledovné dni už len dopĺňať.

Dni 2 – 5: Tvorivá fáza – písanie.

Táto časť je najťažšia, pretože vytvárame niečo nové. Píšeme a dodržiavame stanovený počet slov za deň.

Deň 6: Prieskum + tvorenie obsahu pre ďalší článok

Pod prieskumom sa v tomto prípade myslí prípadné dohľadanie iných zdrojov, ktoré by potvrdili niektoré myšlienky v našom texte. Článok, ktorý píšeme je kvalitnejší, ak sú v ňom spomenuté aj iné zdroje, ktoré potvrdzujú to, o čom píšeme. Týmto prieskumom sa snažíme náš článok vylepšiť.

A keďže zvyk písať musí pokračovať kontinuálne, tak v tento šiesty deň už zároveň začíname pracovať aj na svojom ďalšom článku, tým, že vytvárame jeho podrobný obsah (Deň 1).

Dni 7-8: Editovanie + písanie ďalšieho článku

Počas týchto dvoch dní svoj článok editujeme. Prechádzame si to, čo sme doteraz napísali, opravujeme, čo sa dá, aby bol z toho článok podľa našich predstáv. Opravujeme pravopis, štylistiku, štruktúru článku, dopĺňame obrázky, hyperodkazy, konkrétne príklady. Snažíme sa byť osobní a autentickí.

Paralelne počas týchto dní pracujeme aj na svojom druhom článku, ktorý je vo svojej prvej, tvorivej fáze.

Deň 9: Finalizácia

Konečné dotvorenie nášho prvého článku. Posledné úpravy, finálne prečítanie a príprava na to, aby mohol byť publikovaný.

 

Článok, ktorý ste si práve prečítali som napísal preto, lebo sa momentále tiež snažím vybudovať si každodenný zvyk písania. Pôvodne som si myslel, že túto tému v stručnosti spomeniem vo svojich výberových článkoch. Avšak, ako som ho začal písať, tak som si uvedomil, že by bola škoda nasilu skracovať všetko to, čo som k tejto téme chcel povedať. Podľa mňa obsahuje veľa užitočných informácií, preto som spomínaný pôvodný článok spracoval do takejto dlhšej podoby.

Tento môj článok nemá ambíciu z nás vytvárať profesionálnych spisovateľov. Objasňuje však to, ako môže mať bežný blogger, freelancer alebo podnikateľ, tvorbu písaného obsahu viac pod kontrolou. Spôsob, akým proces písania Charles Bordet štrukturalizuje mi je blízky a dosť som sa z neho poučil.

To, čo si z neho odnášam a pokúsim sa, čo najskôr osvojiť, je nasledovných 6 zásad:

  1. Dajte si sľub už dnes, že začnete písať každý deň. Aj keby to mala byť len jediná veta. Podstatné je začať.
  2. Rozhodnite sa presne v ktorom čase budete každý deň písať.
  3. Rozhodnite sa koľko slov každý deň napíšete. Nemusí to byť 1000, môže to byť menej. Najdôležitejšie je si začať budovať tento zvyk.
  4. Každý deň vymyslite nápad na jeden článok a zapíšte si ho.
  5. Proces písania majte rozdelený na dve fázy: tvorivú a deštrukčnú.
  6. Nasledujte 9-dňový plán vytváranie písaného obsahu.

Ak vás v niečom tento článok inšpiroval, prebudil, naštartoval, budem vám vďačný, ak mi dáte o tom vedieť v komentároch.

Zdroj:            

Charles Bordet: https://navidmoazzez.com/how-to-write-1000-words-every-day-and-massively-create-remarkable-content/
Miloslav Ježo
Som Online Business Mentor. Pomáham zamestnaným ľuďom s vytvorením ich vlastného podnikania. Postupne, malými krokmi, bez stresu, popri práci. Od úplných začiatkov, keď ešte častokrát netušia akú hodnotu môžu ponúknuť, cez vytvorenie svojej ponuky až po prvé predaje. Cieľom je, aby sa venovali tomu, čo ich naozaj baví a vedeli na tom zarábať. Touto cestou som si prešiel a môžem ňou previesť aj vás. Tu je viac informácií o mne a o mojom mentoringovom programe. Predával som aj na Amazone v USA a napísal som o tom Návod na zarábanie cez Amazon.
Comments

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov