Myslíte si, že ste dobrý v multitaskingu a zvládate bez problémov robiť viac vecí naraz? Prípadne podarilo sa vám už niekedy v živote natrafiť na hrdinu, ktorý o sebe s hrdosťou tvrdil, že je „multitasker“? Ja som to šťastie mal, a dokonca viackrát. Dlho som sa nad touto problematikou nezamýšľal hlbšie, pretože som pracoval v prostredí, kde takíto jedinci neboli vôbec raritou. Až v posledných rokoch som nejako prirodzene začal nadobúdať dojem, že tá hrdosť v tomto prípade asi nie je na mieste.
Čo je to multitasking? Zjednodušene povedané, je to práca na niekoľkých aktivitách súčasne. Možno ste sa rozprávali s niekým a ten počas rozhovoru s vami „stíhal“ písať aj mail. Prípadne ste svedkami toho ako váš kolega pri vedľajšom stole zvykne byť aj hodinu pripojený na telekonferenciu, popri tom si upravuje svoju prezentáciu v PowerPoint-e a do toho ešte odpovedá na prichádzajúce správy zo Skype. Alebo sa s niekým rozprávate a dotyčný vám síce odpovedá, ale popri tom hľadí a ťuká do mobilu, lebo musí práve v tejto chvíli odpovedať aj niekomu ďalšiemu. Krásne príklady, však? 🙂 Žiaľ vôbec nie neobvyklé.
Ak chce byť niekto naozaj produktívny, dôležitá je koncentrácia, focus a zameranie na konkrétnu aktivitu. Na jednu konkrétnu vec. Neustále prepínanie medzi viacerými témami nás oveľa viac vyčerpáva, než sústredenie sa na jedinú. Aj keď si to neuvedomujeme, nášmu mozgu vždy nejaký čas trvá kým sa dostane na pôvodnú úroveň koncentrácie, z ktorej bol vďaka nám vyrušený. Pokiaľ ho takto vyrušujeme často a rôznorodými úlohami, je to veľmi neefektívne, urobíme vo výsledku aj tak menej práce a sme vyčerpaní skôr.
Prepínanie medzi jednotlivými úlohami v nás síce vyvoláva pocit zaneprázdnosti, a keď je človek zaneprázdnený, automaticky si myslí ako veľa urobí. Tento druh zaneprázdnenosti je však klam, vieme byť totiž produktívnejší ak dokážeme pracovať súvislejšie a bez vyrušovania.
Odkedy som začal podnikať na plný úväzok, život ma logicky prinútil zaoberať sa otázkou ako čo najefektívnejšie využijem svoj čas určený na prácu. Tak ako tvrdí Jirko Mazur vo svojom kurze Život na pravé straně, čas je najvýznamnejším aktívom nášho života. Čas je niečo, čo majú všetci ľudia určené úplne rovnako. Pre každého z nás má deň 24 hodín alebo týždeň 7 dní. Je na nás ako vieme tento pridelený čas využiť na dosiahnutie svojich cieľov.
Keďže pracovných aktivít mám niekoľko a robím na viacerých projektoch, musel som sa zamyslieť nad tým ako sa to dá zvládať. Čo budem robiť inak ako som bol naučený doteraz, keďže svoju pracovnú dobu som určite „nafukovať“ nechcel? Čas, ktorý mám určený na prácu som sa pokúsil optimalizovať tak, aby som z neho vytrieskal čo najviac a získal nejaké hodiny navyše. Tu je zopár pravidiel a tipov, ktorými sa snažím riadiť:
Naschvál som napísal, že sa týmito pravidlami „snažím“ riadiť. Objektívne musím priznať, že nie vždy viem byť úplne disciplinovaný a na 100% dodržiavať všetky vyššie spomenuté zásady. Mám ich však všetky odskúšané, používam ich, u mňa fungujú a môžem ich preto odporučiť aj iným.
Je mi jasné, že riadiť sa podľa týchto pravidiel nie je pre každého jednoduché, veď závisí to samozrejme od toho, kto v akom prostredí pracuje. Chápem, že napr. zamestnanec, ktorý má miesto vo veľkej firme a sedí v „open space“, asi nemá veľkú šancu niečo z tohoto použiť. On výber svojho pracovného miesta ovplyvniť nevie, očakáva sa od neho, že sa zúčastní meetingu, ktorý mu naplánuje niekto iný, bude hneď reagovať na maily, bude online na firemnom chate a ešte aj odpovedať na zvedavé otázky menej skúseného kolegu.
Tieto svoje skúsenosti a tipy skôr ponúkam ľuďom, ktorí majú svoj pracovný život vo svojej moci.
V tomto svojom článku som sa zameral na multitasking, pretože ho považujem za pomerne obvyklý jav dnešnej doby, a ktorý je v rozpore s účinným využívaním pracovného času.
Prečo si teda myslím, že je multitasking toxický? Je to choroba dnešnej uponáhľanej doby. Dôsledok toho, že sa neustále za niečím ženieme, chceme stíhať stále viac, aby sme zarobili viac a rýchlo si mohli kúpiť niečo ďalšie čo nám chýba. Automaticky sa teda uchyľujeme k vykonávaniu niekoľkých vecí naraz, pretože dúfame, že urobíme viac a výsledok bude väčší. Nebude. V dlhodobom meradle určite nebude.
Multitasking nám spôsobuje závislosť na ňom samotnom. Stávame sa závislí na robení niekoľkých vecí naraz, nedokážeme sa koncentrovať, máme narušenú pozornosť. Multitasking je škodlivý nielen pre naše okolie, ale najmä pre nás samotných.